ביצוע חקירה פרטית - מה מותר ומה אסור מבחינה משפטית על פי החוק בישראל

.

 

שכירת חוקר פרטי אינה מעשה המפר את החוק. יחד עם זאת, יש דברים מסוימים שחוקרים פרטיים לא יכולים לעשות, אחרת הם מפרים את החוק. כאשר אתם שוכרים חוקר פרטי, חשוב לוודא שהחוקר הוא איש מקצוע שמקפיד לפעול על פי החוק.

מה נחשב כבלתי חוקי?

  • התחזות לעובד בתחום אכיפת החוק

זה לא חוקי שמישהו יפעל כאילו הוא עובד בגוף לאכיפת החוק, אם הוא אינו כזה. לכן, רוב החוקרים הפרטיים לא נדרשים לשאת תג, להיות לבושים במדי אכיפת חוק, לשאת לוגו של גוף לאכיפת החוק או לציין שהם עובדים במסגרת גוף לאכיפת החוק.

חשוב שהחוקר הפרטי ימלא אחר הכלל הזה כדי שלא יטעה עדים פוטנציאליים לגבי תפקידו במקרה שלכם, או לגבי קשר כלשהו שלו לגורם ממשלתי. כמו כן, חוקר פרטי לא אמור לעצור אדם אחר בשם החוק.

  • האזנת סתר לטלפון

החוק אוסר על חוקרים פרטיים להאזין לטלפונים ללא הסכמה של לפחות אחד מהאנשים המשוחחים על הקו. החוק האוסר על האזנת סתר נועד לשמור על הפרטיות, במיוחד בעידן הנוכחי שבו יש שפע של מידע שיכול להיות נגיש בקלות לכל אחד מאתנו. חוק זה מתייחס לא רק לחוקר פרטי אלא גם לעורך דין או לכל אדם אחר שמאזין ומקליט בסתר שיחה של אחרים.

  • הסגת גבול

לפעמים, חוקר פרטי נזקק במהלך חקירתו להיכנס לנכס השייך לאדם אחר. הוא אינו יכול לפרוץ ולהיכנס לנכס מבלי להפר את החוק. אבל במצבים רבים, החוקר הפרטי יכול לקבל אישור מבעל הנכס לפני שהוא נכנס אליו. דבר זה אפשרי יותר במקרים של גירושין, כאשר שני בני הזוג עדיין מתגוררים באותו בית.

  • חשיפת לוחית הרישוי

בדרך כלל, החוקר הפרטי חייב להצטייד בסיבה חוקית תקפה על מנת להריץ במחשב את לוחית הרישוי של אדם כלשהו. סיבה חוקית כזאת יכולה להיות למטרת חקירה או לשימוש במידע זה בעתיד, בהליך בבית המשפט.

  • נבירה בדואר של אדם אחר

אסור לחוקר הפרטי לנבור ולחטט בדואר של אדם אחר, כולל לפתוח, לקרוא או להשמיד דבר דואר כלשהו.

  • לקבל גישה למידע מוגן

קיימות צורות רבות של מידע סודי שאינו נגיש לחוקרים פרטיים מבלי שיקבלו תחילה את אישורו של האדם הנחקר, או מבלי שיקבלו זימון שיספק להם גישה למידע. כלל זה חל על סוגי מידע שונים, כמו:

  • חשבונות פיננסיים – למרות שחוקר פרטי יכול בדרך כלל לזהות היכן האדם מנהל את חשבונות הבנק שלו, לרוב אין לו גישה למידע ספציפי הנוגע לחשבונות אלה. עם זאת, באמצעות זימון או באישורו של בעל החשבון, יכול החוקר הפרטי לקבל גישה חוקית למידע זה.
  • פרטי אשראי – למרות שחוקר פרטי יכול לקבל גישה למסמכים משפטיים ולתיקים פליליים הנחשבים לרישומים ציבוריים, החוק אוסר על הפצת פרטי האשראי הפרטיים של האדם. לכן, החוקר הפרטי יצטרך לקבל קודם את הסכמת האדם לקבל גישה לפרטי האשראי שלו. בנוסף, החוקר הפרטי זקוק לסיבה משפטית על מנת לבצע בדיקה זו מלכתחילה.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון