זכויות יוצרים

תוכן [ הסתר ]

חושב שהשיר החדש שמנוגן ברדיו מזכיר מאד יצירה שלך? מעוצבן לראות את הלוגו של החברה שלך מתנוסס על שלט חוצות בלא ידיעתך? אם מדובר בהפרה של זכויות יוצרים, כדאי לך לשקול היטב את צעדיך, ולא לפסול אפשרות של פניה לחוקר פרטי.

על זכויות יוצרים, קניין רוחני ומה שביניהם

קניין רוחני מתייחס לזכויותיו של האדם לגבי נכסים לא מוחשיים אשר הוא המציא או הגה. בין הפרטים שמוגדרים כקניין רוחני, ניתן למנות סימני מסחר, המצאות של מוצרים חדשים, עיצובם התעשייתי, ועוד. המשמעות של זה היא אחת: העתקה או ניצול של הרעיונות או ההמצאות הללו מהווה עבירה חמורה על החוק, שעלולה להביא למאסר ממושך.

המושג של זכויות יוצרים מתייחס בעיקרו ליצירות בתחומי הספרות, הדרמה, המוזיקה, האומנות והתעשייה. מפתחי תוכנה, יוצרים מוסיקליים, יזמים, תעשיינים, סופרים, יוצרי סרטים ופסלים הם רק חלק מאנשי המקצוע שמקבלים את הגנת זכויות היוצרים, אבל עדיין סובלים לא מעט מהפרתן.

הפרת זכויות יוצרים: מהעבירות הנפוצות בישראל

ישראל מובילה בלא מעט דברים. תעשיית הייטק מהמפותחות בעולם, הממציאים הישראלים ממוקמים להם בטופ העולמי וגם באמנות אנחנו נמצאים במקום לא רע. למרבה הצער, ישראל מדורגת גבוה מאד גם בעבירות פליליות הנוגעות לקניין רוחני, ובעיקר – זיופים המפרים זכויות יוצרים.

אלו הם רק חלק ממקרי הזיוף הנפוצים בארצנו הקטנה:

  • שכפול אלבומי מוסיקה וסרטי DVD
  • שימוש בלוגו מסחרי של חברה ללא רשות
  • מכירת מוצרי לבוש מזויפים
  • זיוף משחקי מחשב וקונסולות ומכירתם בדיסקים צרובים

לעיתים יצירת זיוף משכנע היא אומנות

הצרכן הישראלי לא טיפש. הוא מודע לכך שאם הוא רוכש חולצה עם סמל של "נייקי" במחיר של מנת שווארמה, סביר להניח שמדובר בזיוף ובהפרת זכויות יוצרים. הזייפנים מנסים, באמצעות תוכנות מחשב ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים, לשוות למוצרים שלהם מראה אמין ככל האפשר, אך במחיר הזיוף מאוד בולט.

הצרכן הישראלי לרוב מבין שהמוצר אינו מקורי, אבל רוכש אותו בכל זאת. הרי, בחייכם – מדובר במוצר כמעט זהה, ברבע מחיר. גם המוכרים הם לא הכתובת להאשמה. גם אם עיסוקם מוטל בספק, במרבית המקרים הם לא אלה שיוצרים את הזיוף. סגירת הבסטה או החנות שלהם, לכן, לא תפתור את הבעיה.

איך חוקר פרטי יכול לעזור בהגנה על זכויות יוצרים?

משרדי חקירות רבים מתמחים בנושא של זכויות יוצרים, ובעיקר במציאת הזייפנים. מכיוון שלמשטרה יש במקרים רבים נושאים יותר בוערים לטפל בהם מאשר מכירה לא חוקית של איזה דיסק חדש, המשימה מוטלת לא פעם על החוקרים הפרטיים.

תפקידם העיקרי של החוקרים הוא למצוא ראיות חותכות אשר יביאו את גורמי אכיפת החוק לחקור את העניין. לצורך הוכחת האשמה, עורכים הבלשים מעקבים אחר הפיראטים, מבצעים רכישות פיקטיביות של המוצר, מתשאלים אנשים הנוגעים לעניין ועוד.

כך תבחר חוקר פרטי שיחשוף את הזיוף

בבחירת חוקר פרטי בתחום הנדון יש להתחשב במספר גורמים. רצוי לבחון את הניסיון המקצועי של החוקר, ולוודא שקניין רוחני הוא תחום התמחות עיקרי שלו או של המשרד בו הוא מועסק. מלבד זאת, נסה לוודא בדיוק כיצד תתנהל החקירה, מהו משכה המשוער וכמה זה יעלה לך. כך תוכל למצוא את החוקר הנכון שידאג להשיב זכויות יוצרים למקומן הטבעי – אל היוצר וההוגה האמיתי - אתה.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון