שיטות וטכניקות של חוקרים פרטיים

תוכן [ הסתר ]

החוקר הפרטי משתמש בשלל דרכים ואמצעים כדי להשיג את המידע הדרוש לו. המידע הזה הוא בבחינת זהב טהור עבור הלקוח, וזו המשימה העליונה של החוקר.

ישנן לא מעט שיטות וטכניקות של חוקרים פרטיים שעליהן אנחנו אפילו לא יודעים, אך ברוב המקרים הם יבצעו את העבודה הקלאסית, ממש כמו בסרטים - ופשוט יעשו אותה בצורה הטובה ביותר.

זה מה שהופך אותם למומחים ומקצועיים. אם כן, אילו שיטות קיימות לרשות החוקרים הפרטיים?

מעקבים

זו אולי השיטה הקלאסית ביותר של החוקר הפרטי להשיג מידע - ביצוע מעקב אחרי אדם מסוים. למעשה, גם המשטרה נוקטת לא פעם בשיטה הזו, בכדי להתחקות אחר התנהלותו של חשוד, לתעד את מעשיו וכדומה במטרה לאסוף ראיות.

החוקר הפרטי עושה זאת בעזרת ציוד מעקב מתוחכם, תוך שהוא עושה ככל שביכולתו כדי להיטמע בסביבה ולא להתגלות. ישנן לא מעט שיטות וטכניקות של חוקרים פרטיים בנושא מעקבים, כל אחד עובד בשיטה שנוחה לו.

ציתותים, הקלטות, האזנות

בהתאם לחוק כמובן, יכול החוקר הפרטי לבצע האזנות והקלטות ולצותת לדבריו של אדם מסוים. זו דרך יעילה עוד יותר להשיג מידע, משום שהיא נעשית באיכות טובה, באופן ישיר ובצורה ברורה ביותר.

ההקלטות וההאזנות יכולות להתבצע על מכשירי טלפון, במרחב הביתי של מושא החקירה ואפילו במהלך שיחה תמימה לכאורה בין החוקר הפרטי לבין האדם המסוים. כאמור, עניינים אלו רגישים מאוד ובמקרים רבים עשויים להפוך לבלתי כשרים. החוקרים הפרטיים יודעים היכן עובר הגבול הזה בדיוק.

מידענות או איסוף מידע ברשת

מידענות היא אומנות איסוף מידע חיוני וחשוב שיש בו כדי לקדם את מטרותיו של מי שאוסף אותו. בעידן האינטרנט, יש לכל אדם גישה לכמויות אדירות של מידע, עד כדי אפשרות להפליל אדם אחר או לדלות עליו פרטים שיסייעו בחקירה או במשפט. ישנם חוקרים פרטיים מסוימים שיש להם יכולת מוכחת בתחום זה, מה שמשמש אותם גם כאמצעי חקירתי.

חקירה פרונטלית

כאמור, ישנן טכניקות חקירה רבות מאוד, אך כנראה שזו השיטה היעילה ביותר: חקירה פנים אל פנים, אשר במהלכה עושה החוקר שימוש במגוון טכניקות כדי להוציא מידע מהנחקר. מה שחשוב לציין הוא ששיטה זו לא נהוגה רק במשטרה, כפי שנהוג לחשוב. הנה כמה טכניקות הוצאת הודאה מהנחקר בהן משתמשים טובי החוקרים, במשטרה או במגזר הפרטי:

  • טכניקת ראיות: החוקר מציג לנחקר ראיות לכאורה, שמעידות על מעורבותו במקרה הנבדק. זהו ממצא שעלול לשבור נחקרים חסרי ניסיון
  • טכניקת עדויות: גם כאן מדובר בעדויות מזויפות, אשר יש בהן כדי לשבור את הנחקר
  • טכניקת עימות: מעמתים את הנחקר עם אדם נוסף שהיה במקום האירוע, בתקווה שהשיחה ביניהם תתפתח לכדי הודאה מטעם הנחקר
  • טכניקת ידידות: החוקר מנסה להתיידד עם הנחקר ובכך לחדור את חומת השתיקה

כך או כך, שיטות וטכניקות של חוקרים פרטיים בענייני החקירות הפרונטליות הן עניין רגיש ומורכב מאוד, אליו התייחסה גם לשכת החוקרים הפרטיים במסמך האתיקה שלה. הנה שלושה סעיפים מיני רבים:

"חוקר פרטי חב אחריות כלפי הציבור לנהל חקירות ברמה הולמת של זהירות, במקצועיות, במצפוניות ובדרכי חקירה ישרות, כשרות והוגנות.

חוקר פרטי יתייחס למושא חקירה בכבוד, בדיסקרטיות ומתוך התחשבות בצרכיו, ההתייחסות למושא חקירה תהיה הולמת, לא מאיימת ומתוך הכבוד הראוי לו.

חוקר פרטי לא יקבל על עצמו עבודת חקירה אשר אין בידו אמצעים מקצועיים מתאימים או משאבים מספיקים לבצעה, או אם אינו יכול לבצעה ביעילות ובזמן סביר".

ניתן לעיין כאן במסמך כולו (מתוך אתר הלשכה)

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון