מצלמות נסתרות

תוכן [ הסתר ]

לא לחינם אומר הפתגם הידוע "טוב מראה עניים ממשמע אוזניים". אנו בני האדם מעדיפים להסתמך על מידע חזותי ולכן מצלמה נסתרת היא אחד הכלים הנפוצים ביותר לצורך מעקב. צילום איכותי של האובייקט באמצעות מצלמה נסתרת בשעת קלקלתו מספק עדות מן המעלה הראשונה על אופי העבירה או המעשים אחריהם אנו עוקבים.

הודות להתפתחות המיקרו אלקטרוניקה, מצלמות ניסתרות התפתחו מאוד בשנים האחרונות. המצלמות הנסתרות שראינו בסרטי ג'יימס בונד כבר אינן בגדר מדע בדיוני והיום ישנו בשוק מגוון רחב של מצלמות נסתרות. ישנם חפצים תמימי מראה כגון שעון מעורר המכילים בתוכם את המצלמות הנסתרות כחלק אינטגרלי או מצלמות בגודל כפתור אותן ניתן להחביא היכן שעולה בדעתנו.

מצלמות נסתרות דיגיטליות

מצלמות דיגיטליות מבוססות על משטח רגיש לאור המחולק למשבצות קטנות - אלו הם הפיקסלים, כאשר אור פוגע בפיקסל נוצר זרם חשמלי נמוך. המידע החשמלי נאסף מהפיקסלים השונים ומיצג בסופו של דבר את התמונה המצולמת. אותות חשמליים אלו מומרים לקובץ מחשב כגון mpg. משטח רגיש האור הזה הוא לב ליבו של הצילום הדיגיטלי ושמו הוא : CCD, ראשי תיבות של Charge Coupled Device ה CCD מיוצר בטכנולוגית המוליכים למחצה - אותה טכנולוגיה המשמשת ליצור שבבי המחשב, כידוע, תעשיה זו הצליחה למזער ולהוזיל את שבבי המחשב וכך גם התקני CCD למיניהם מוזערו וערכם ירד עם התפתחות הטכנולוגיה.

מיזעור רכיבי המצלמה מאפשר בנית מצלמות בגודל כפתור אשר יכולות להיות מוחבאות בכל מקום כמעט.

את המידע (התמונות) שמצלמת המצלמה יש לשמור במקום ובצורה כל שהיא. ישנן מספר גישות לכך:

מצלמות קוויות

מצלמה זו מחוברת לכבל בצד אחד ובצד השני אל המקלט וספק הכוח. היתרון של מצלמות אלו הוא שמנגנון הצילום מופרד ממנגנון ההקלטה וספק הכוח, מה שיכול להתבטא בזמן צילום ארוך, העברת מידע למקלט (לצופה) בזמן אמת ובעלויות נמוכות יחסית.

החיסרון של מצלמות אלו הוא הצורך ביצירת תשתית מוקדמת ועבודת הכנה לשם פריסת הכבל והחבאתו. מצלמות אלו יעילות במיוחד כאשר אנו מעוניינים לצלם "במגרש הביתי", כלומר במשרד או בבית שלנו, או בכל מקום שבו אנו יכולים לבצע את עבודת התשתית המוקדמת.

מצלמות מעקב אלחוטיות

מצלמה זו מעבירה את את הצילום אל מקלט בעזרת אותות רדיו. המצלמה מופעלת על ידי מקור כוח פנימי (סוללה). מצלמות אלו חוסכות את הצורך בעבודת התשתית המסורבלת של פריסת חוטים והחבאתם ולכן מצלמות נסתרות אלו מתאימות לצלם ב"מגרש חוץ" היכן שאין לנו נגישות נוחה וארוכה, כמוכן המידע מועובר בזמן אמת אל העוקבים.

החיסרון של מצלמות אלו הוא זמן צילום קצר יחסית בשל מגבלות סוללה, מרחק שידור קצר המחייב את העוקב להימצא בקירבת המצלמה, והעובדה שהן משדרות גלי רדיו, החושפת את הימצאותם לגלאים שונים.

מצלמות אוטונומיות

מדובר במנגנון צילום, הקלטה ואספקת כוח משולב. מנגנון זה מצלם ללא צורך בתמיכה על ידי גורם חיצוני. יתרון מצלמות אלו הוא שהן אינן מצריכות עבודת תשתית מוקדמת ואינן מצריכות שידור גלי רדיו. מצלמות אלו פופולריות במיוחד כמנגנון מעקב אחרי שמרטף או מטפלות, ומופיעות כמגוון מוצרים תמימי מראה כגון שעון מעורר, גלאי עשן או עציץ.

חסרונה הבולט של מצלמה נסתרת אוטונומית הוא בכך שהמידע המצולם אינו מועבר בזמן אמת לצופה, אלא מוקלט מקומית במערכת האוטונומית לצפיה מאוחרת. חיסרון נוסף היא העובדה שאנו חייבים אפשרות גישה נוספת אל המצלמה בכדי לקחת את הצילום המוקלט - דבר שלפעמים יכול להיות בעייתי.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון