חקירות פליליות

תוכן [ הסתר ]

חקירה פלילית יכולה להיות תחת הכותרת זימון חקירה באופן דחוף. במקרה זה מגיע השוטר ללא הודעה מראש והחשוד נלקח אל תחנת המשטרה. במצב זה עדיף לבקש מבני הבית/ העסק ליצור תקשורת בדחיפות עם עו"ד פלילי. טוב יהיה אם הוא יפגוש את החשוד כבר בתחנה. כך יוכל החשוד לקבל ייעוץ לפני ההתנהלות מול חוקר פלילי.

אם החשוד קיבל טלפון המזמן לחקירה לרוב אין המשטרה מחויבת להגיש לו פרטים רחבים במהלך השיחה. על כל פנים מוטב להגיע אל התחנה לאחר התייעצות עם עורך דין מוסמך בתחום. חשוב לדעת כי זימון לחקירה פלילית הינו מחייב ברוב המקרים. בבסיס חקירה בתחום הפלילי עומדת הגשת תלונה במשטרה או חשד לביצוע אירוע פלילי.

מה עדיף: לדבר או לא לדבר?

אנו מכירים את החוקרים והנחקרים בסיטואציות המצולמות בסרטי הקולנוע. לעתים השיחה מתוחזקת במלל מפחיד ומאיים הטוען כי אם החשוד לא ידבר הוא יוגדר כאשם משום שלא שיתף פעולה. בפועל לכל אדם יש את הזכות להתייעץ לפני שיחה אם הוא חשוד. המתנה להתייעצות ועקב כך שתיקה אין בה עניין של חוסר שיתוף פעולה.

מניפולציות של חוקרים יכולות להיות סוגי הבטחות המעודדות לשיחה. מומלץ שעד שלא נכתבת ההבטחה על דף נייר ומגובה על ידי עורך דין מטעם המדינה לא ללכת שולל אחרי שום הבטחה משום גורם. במהלך החקירה יכולים החוקרים לטעון כי האדם הנוסף (אם קיים כזה ששותף לעניין) טוען אחרת. אין ודאות כי הנאמר אכן נכון. יש לקחת זאת בחשבון.

חקירה, מתוקף היותה פלילית היא מלחיצה. אם חלה התבלבלות בנאמר אין צורך לאבד עשתונות, זה יכול לקרות. אך למרות זאת חשוב לשוחח לפני חקירה פלילית חוזרת עם עורך הדין פלילי. בנוסף לכך חשוב לזכור כי החקירה עצמה לא נעימה. לעתים נדרש החשוד להמתין שעות לפני החקירה, לעתים הוא יחווה התייחסות מילולית שלא תהיה נעימה לאוזניו. כל אלה יכולים להיות חלק מהדרך בה נוהג החוקר. חשוב לקחת זאת בחשבון ולנשום עמוק לפני כל התהליך. בעקרון, כל הנאמר לעיל מתייחס אל נחקר החשוד כלומר נחקר תחת אזהרה. לעומתו קיימים נחקרים המוזמנים אל תחנת המשטרה כדי לתת עדות. זהו עד שנחקר. על פי רוב העד שנחקר מחויב לשיחה, אחרת שתיקתו תהווה שיבוש של הליכי משפט (סעיף 244 לחוק העונשין).

מהו תשאול בעצם?

אחת הדרכים של חוקרים לבצע חקירה פלילית היא על דרך התשאול: שאלת שאלות רבות מרגע אסיפת החשוד עד לרגע בו הוא אכן יושב בחדר החקירות: בניידת, לפני הכניסה לחקירה וכדומה. דוח התשאול מהווה מסמך קביל לאחר שנרשם על ידי החוקר. זהו הרגע להזכיר כי זכותו של הנחקר החשוד לשוחח עם החוקר רק לאחר התייעצות עם עורך דין לענייני חקירה פלילית ולא לפני, ואין בשתיקתו כהודאה כלשהי.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון