חקירות מחשב בארץ ובעולם

המחשב הוא מקור מידע לכל דבר, כאשר מבקשים לאסוף מידע על פעילות של אדם או דרכי החשיבה שלו מגלים את התשובות באמצעות חקירות מחשב. משטרת ישראל ורשויות החוק בכל רחבי העולם גילו את הפוטנציאל הרב שטמון במחשב האישי.

חקירות מחשב מפורסמות בארץ ובעולם המחשב הוא מקור מידע לכל דבר, כאשר מבקשים לאסוף מידע על פעילות של אדם או דרכי החשיבה שלו מגלים את התשובות באמצעות חקירות מחשב. משטרת ישראל ורשויות החוק בכל רחבי העולם גילו את הפוטנציאל הרב שטמון במחשב האישי. המידע שנאסף מתוך המחשבים האישיים של החשודים מצליח לקדם את החקירות ולספק לחוקרים כיווני חקירה חדשים או הוכחות מרשיעות. בממצאים של חקירות מחשב שהתבצעו תחת צו בית משפט בהתאם לחוק אפשר יהיה להשתמש כראיות בבית משפט.

אם המידע נאסף בפעילות ריגול שלא תחת צו בית משפט או תחת מסגרת חוקית אחרת לא ניתן יהיה להשתמש בו בכדי להרשיע את האדם. חוקרי המחשבים המיומנים בישראל מציגים רמה מאוד גבוהה, הם מצליחים לשחזר גם מידע שנמחק בכוונה תחילה או מידע מתוך כוננים שניזוקו מתוך מטרה להשמיד ראיות.

סוגי עבירות המחשב

יש לא מעט סוגים של עבירות מחשב. הנה מיפוי בסיסי מאד של סוגי העבירות הנפוצים כיום:

תחום העבירה

העבירה

מקרה מפורסם

עסקי

ריגול תעשייתי

פרשת הסוס הטרויאני (2005) (מתוך ויקיפדיה)

כספי

גניבת פרטי כרטיסי אשראי

פרשת ההאקר הסעודי (2012) (מתוך אתר עיתון הארץ)

אקדמי

גניבת מבחנים או עבודות

למרבה השמחה, עדיין לא נעשה מקרה משמעותי מסוג זה בישראל

לאומני

הפלת אתרי ממשל או אתרים בעלי זיקה לאומית

מתקפת הסייבר הגדולה על ישראל (2013) (מתוך אתר מאקו)

אישי

פדופיליה ברשת

למרבה הצער, זהו תחום רחב מאד. ראו מסמך הכנסת בנושא (מתוך אתר הכנסת)

"אפוקליפטי"

שיבוש תנועת מטוסים, שיבוש רמזורים, שיבוש תחנות כוח ועוד.

נכון לעכשיו- בעיקר סרטים הוליוודיים. הנה למשל הטריילר של מת לחיות 4.0

כיצד זה מתאפשר?

חוקר מחשב עושה את עבודתו באמצעות ציוד מעבדה רגיש שמאפשר לו לחדור אל שכבות זיכרון נסתרות בהן המידע עדיין שמור. שחזור מידע יש לבצע בתנאי מעבדה תחת פיקוח של חוקרי מחשבים מנוסים. כל ניסיון חובבני לשחזר את הקבצים או לפרוץ את מחסומי האבטחה במחשב עלול לגרור אבדן מידע יקר. חקירות מחשב הן מקצוע לכל דבר, העוסקים בתחום מקדישים שנים רבות להתמקצעות.

משטרת ישראל אוספת מידע - פרשת דניאל מעוז

חקירות מחשב הביאו להתקדמות ממשית בתיק החקירה כנגד דניאל מעוז בפרשת הרצח שזעזעה את ישראל. חברת טיק טק טכנולוגיות שחזור מידע וחקירות מחשב היא זו שהביאה לפענוח המקרה.

דניאל מעוז נאשם ברצח בדם קר של שני הוריו. המשטרה הצליחה לאסוף מידע מרשיע ולהוכיח כי הייתה לדניאל כוונה תחילה באמצעות נתונים שנאספו מהמחשב האישי שלו.

החוקרים גילו כי הנאשם חיפש במנועי החיפוש מידע אודות העלמת כתמי דם, ירושה, אליבי ואפשרויות לעקוב ולשחזר מיקום של אדם באמצעות מכשיר הטלפון הסלולרי. הנאשם ברצח מחק את היסטוריית החיפוש במחשבו האישי וחשב כי הצליח בזאת להעלים את הראיות. חוקרי המשטרה הצליחו באמצעות טכניקות שחזור קבצים לאתר את המידע ולהביאו אל בית המשפט. חקירת מחשב היא מקור מידע משמעותי לחשיפת פרטים אישיים, כוונות ואפילו מחשבות. המידע שאדם מחפש ברשת האינטרנט חושף המון מידע יקר ערך.

המחשבים של הנשיא קצב מוחרמים לחקירה

כאשר ביקשה משטרת ישראל לאסוף מידע לחיזוק כתב האישום נגד משה קצב היא החרימה את המחשבים האישיים שלו ושל מקורביו. שחזור חקירתי בוצע בכל המחשבים מתוך מטרה לאתר תכתובות מרשיעות או כל מידע שיגבה את טענות הפרקליטות. חוקרי המחשבים הצליחו גם כאן לקדם את החקירה ולחזק את טענות הפרקליטות.

חקירות מחשב ברחבי העולם

בעזרת חקירות מחשב הצליחה משטרת נורבגיה לאסוף מידע חשוב ולהרכיב את פרופיל האישיות של אנדרס ברינג, שרצח 92 אנשים בטבח מחריד. החוקרים איתרו בתוך המחשב האישי שלו מידע מרשיע משמעותי. רשויות החוק בארה"ב משתמשות גם הן בחוקרי המחשבים במטרה לאתר מידע מרשיע. שחזור מידע ומעקבים אחר חשודים ברשת הפכו לדבר שבשגרה בניסיונות לחשוף פעילות של עברייני מין וטרוריסטים ברשת.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון