פוליגרף - מכונת אמת

תוכן [ הסתר ]

אנשים מספרים שקרים מסיבות רבות ומגוונות. אדם יכול לשקר לחבר ולומר לו שהחולצה החדשה שקנה יפה מאד למרות שבעיני אותו אדם היא ממש לא כזו. אדם יכול לשקר לחבר, למעביד, לבן הזוג או למשטרה בנושאים חסרי חשיבות או בנושאים חמורים מאד. בכל מקרה, בדרך כלל השקר הוא אמצעי הגנה כדי להימנע מהסתבכות, אך פעמים רבות השקר הוא המביא להסתכות גדולה יותר.

לעיתים אפשר לזהות מתי אדם משקר, אך לעיתים יכול זיהוי כזה להיות קשה מאד. כדי להקל על ההבדלה בין דוברי שקר לדוברי אמת, הומצא מכשיר הנקרא פוליגרף, או בשפה העממית מכונת אמת.

מכונת פוליגרף היא מכונה המודדת את התגובות הגופניות של אדם במהלך סידרה של שאלות אותן הוא נשאל. המכונה איננה מזהה שקר אלא מזהה מתי מוצגת התנהגות המצביעה על נסיון להסתיר את האמת.

כיצד עובדת מכונת אמת

מכשיר פוליגרף הוא למעשה מכשיר רפואי המודד שינויים גופניים המתרחשים במהלך סידרת שאלות אותן נשאל הנחקר על ידי חוקר. מכונת אמת מודדת בדרך כלל את קצב פעימות הלב, לחץ הדם, קצב הנשימה ואת מידת מוליכות העור (המצביעה על רמת ההזעה של הנחקר). מה שמנסה החוקר לזהות באמצעות פוליגרף הוא הבדלים בין המדדים הללו בעת שהנחקר דובר אמת לבין המדדים בעת שהוא דובר שקר.

בעת החקירה באמצעות מכונת אמת, מחבר החוקר אל גוף הנחקר סידרה של מכשירים המשמשים למדידת המדדים השונים. שתי רצועות נמתחות סביב החזה והבטן של הנחקר כדי למדוד את קצב ועומק הנשימות שלו. שרוול מולבש על היד של הנחקר כדי למדוד את לחץ הדם ואת הדופק. שתי רצועות מלופפות סביב שתיים מאצבעות הנחקר כדי למדוד את רמת מוליכות העור.

כאשר אנו משקרים, גופנו מגיב בצורה בלתי רצונית למצב הלחץ בו אנו נמצאים עקב ההונאה שבשקר, ועקב האפשרות כי השקר שלנו יתגלה.

רמת הדיוק של פוליגרף

חשוב מאד להבין כי התצאות של מכונת אמת פתוחות מאד לפרשנות של החוקר. הבעיה העיקרית בבדיקה זו היא כי השינויים הנמדדים על ידי מכונת האמת עלולים להיגרם גם כתוצאה מן הלחץ הנוצר כתוצאה מן הבדיקה עצמה, או אפילו כתוצאה מרגשות אחרים לחלוטין. מסיבה זו, יש רבים הטוענים כי מכונות אמת אינן טובות מהטלת מטבע.

בגלל הבעיתיות של מכונת האמת, תוצאותיה אינן משמשות כיום ראייה קבילה בבית משפט או במהלך הליכים פליליים בכלל. מסיבה זו לא ניתן לחייב את הנחקר לעבור בדיקת מכונת אמת אם אינו מעוניין בכך.

מתי תבוצע בדיקה באמצעות מכונת אמת

בדרך כלל שומעים על בדיקת פוליגרף בהקשר לחקירות פליליות, אך לעיתים נדרשת בדיקה זו במהלך חיפוש עבודה, במיוחד אם מקום העבודה הוא בעל אופי רגיש.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון