ציוד האזנה - ציוד ציטוט - האזנות סתר

תוכן [ הסתר ]

שיחות בין אובייקט האיסוף ובין מקורביו יכולות לחשוף מידע חיוני רב. על מנת להשיג מידע זה, נעשה שימוש בציוד שנועד לקלוט שיחות אלו למרות שהן מבוצעות בביתו או משרדו של הנעקב, או כפי ששיטת פעולה זו נקראת בדרך כלל - האזנות סתר. ציוד האזנה מסוג זה כולל בדרך כלל את המערכות הבאות:

  • מערכת של מיקרופונים זעירים, המעבירים את הקולות אותם הם קולטים אל מערכת הקלטה או שידור. התשדורת נעשית בצורה אל-חוטית או על ידי קבלים חשמליים. החסרון בשימוש במכשירים אלחוטיים הוא טווח קצר מצריך את החוקר להימצא בקרבת מקום על מנת לקלוט את האותות שלהן, זמן פעולה נמוך יחסית והם ניתנים לגילוי בעזרת גלאי רדיו פשוטים. מצד שני הם אינם מצריכים פריסת קווי תקשורית. מיקרופונים שמעבירים מידע דרך קבלים אינו מעשי ביותר מאחר ויש צורך לפרוש את קבל התקשורת אך ישנם מכשירים שעושים שימוש בקווי התקשורת הקיימים כגון קו הטלפון. התקנת מכשירים אלו לא מצריכה פריסת קווים אומנם אך אנו מחויבים למקם את המיקרופון היכן שיש קו טפלון בלבד.
  • מערכות האזנה המבוססות על הקלטה, דורשות מיקום של המערכת באתר בו מבוצעת ההאזנה. היתרון של מערכות אלו הוא שאין צורף בפריסת קווים או שידור גלי רדיו בעזרת משדר, בנוסף זמן הפעולה הינו ארוך יותר ואיכות ההקלטה טוב יותר בדרך כלל. לעומת זאת, מערכות אלו מצריכות הגעה למקום פעמים נוספות על מנת לאסוף את ההקלטות. היתרון הגדול של מערכות מסוג זה הוא בכך שאין הן משדרות החוצה, ולכן הן קשות יותר לגילוי. עם זאת, הדרישה לחדירה חוזרת אל האתר בו מבוצע העיקוב מגדילה את סיכויי חשיפת החוקר.

אפשרות נוספת לביצוע האזנה היא ציוד המשמש למטרות האזנה מרחוק. הכוונה במקרה זה היא למיקרופונים כיווניים רבי עוצמה המאפשרים האזנה לשיחות המתקיימות במרחק רב מן העוקב, גם בשטח פתוח. העקרון שעומד מאחורי מערכות אלו דומה לעקרון הפעולה של צלחות לווינים שעושות שימוש בצלחת קעורה שתמרכזת את גלי הרדיו אל עבר נקודה אחת. במקרה של מערכות האזנה ישנה גם כן צלחת קעורה, גלי קול פוגעים ומחוזרים ממנה, בשל צורתה הקעורה הגלים המוחזרים מתרכזים אל נקודה אחת שבה ממוקם מיקרופון. צלחת זו משמשת מעין "אוזן ענקית" שמגבירה את הקול הנאסף מהסביבה. מכשירים אלו כוללים מערכות הגבר אלקטרוני וסינון רעשים לא רצויים.

ציתות לשיחות טלפון

שיטה נוספת לאיסוף מידע היא ציטוט לשיחות טלפון או טלפון נייד של הנעקב לשם הקלטת השיחות אותן הוא מבצע עם מקורביו. ציטוט לשיחות טלפון רגיל דורש התקנת מיקרופון במכשיר הטלפון של הנעקב או התחברות אל קווי הטלפון שלו, המידע (השיחה) מועבר על ידי קו הטלפון אל מחוץ לבית ומשם אל מרכזית הטלפוניה. המידע (השיחה) איננו מוצפן ולכן ניתן לירט את התשדורת על ידי התחברות אל קו הטלפון בנקודה כל שהיא ולהאזין ללא כל הפרעה לשיחה.

בכדי להתגבר על בעית ההאזנה פותחו בשנים האחרונות מכשירי טלפון אשר מצפינים את השיחה, הצפנת השיחה מקשה על צד שלישי להאזין. הצפנות אלו הן מתקדמות ביותר ומבוססות על אלגוריתמים מסובכים אשר הופכים את משימת פיצוח הקידוד לקשה ביותר שכן פיצוח הקידוד מצריך כוח מחשוב ותוכנות מתוחכמות בכדי לבדוק אלפי צירופים ואפשרויות.

ציטוט לשיחות בטלפון הנייד אפשרית, אך דורשת ציוד יקר. מעבר לשיקולי מחיר, הציטוט יותר קל מאחר שדי במקלט בכדי לירט את השיחה ואין צורך להתחבר פיסית אל קו הטלפון בכדי לבצע את הציטוט.

גם במקרה זה של טלפונים סלולארים, ישנם מכשירים המבצעים קידוד של השיחה המונעים כמעט לחלוטין אפשרות מעשית לביצוע האזנות סתר מצד שלישי.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון