רוגלות

הידיעה כי ישנם גורמים אשר ינסו בכל דרך לחדור למחשב שלך ולדלות ממך את הפרטים האישיים והחשובים ביותר, היא בלתי מתקבלת על הדעת, אך שרירה וקיימת. תוכנות רוגלות (Spywares) הן מהאיומים הזדוניים ביותר שקיימים היום בעולם האינטרנט, וכדאי שתהיה מודע אליהן, משום שהן נחשבות לעוצמתיות ביותר.

כמעט כל אדם אשר מבין בענייני אבטחת מידע יודע עד כמה תוכנות רוגלות הן עניין מסוכן. גם מי שמחזיק בכלים רבים אשר מטרתם להגן על המחשב שלו מפני איומים חיצוניים, יודע כי בכל רגע נתון ובכל שנייה של חוסר תשומת לב, הוא עלול להיחשף על ידי האיום הזה. אך מה הן אותן תוכנות?

רוגלה: הג'יימס בונד של הרעים

תוכנות הרוגלות הן עניין שלא כדאי לזלזל בו וממש לא כדאי להתעסק איתו. המהות שלהן פשוטה: מטרתן היא לחדור למחשב מסוים ו'להתמקם' בו, כך שהן יוכלו לעקוב אחרי פעולותיו של המשתמש ולגנוב, פשוטו כמשמעו, פרטים יקרי ערך מהמשתמש. והן עושות את זה בדרכים מתוחכמות וברמה גבוהה ביותר.

ראשית, תוכנות רוגלות חודרות למחשב בדרכים מתוחכמות ביותר, בדרך כלל על ידי 'הצטרפות' לתוכנות אחרות, תמימות למראה. כן, כן - הגורמים הזדוניים אשר מאיימים על כל משתמש מחשב בעזרת התוכנות הללו, עושים זאת לרוב באמצעות פלטפורמה אינטרנטית אחרת, במסווה של תוכנה אחרת, מכל סוג עליו תחשוב.

שנית, התוכנות הללו מסוגלות לדלות פרטים חשובים מאין כמותם. למעשה, פריצה לרשתות מחשבים נעשית לרוב באמצעות תוכנות רוגלה אלו - ובמהלך כזה יכולים שולחי התוכנה לגלות סיסמאות של המשתמש, פרטים חשובים אשר שמורים על מסמכים רבים ואף את דפוס הקלדתו של משתמש המחשב, כלומר: לדעת בדיוק אילו מקשים נלחצים בכל רגע נתון. מדובר, ללא ספק, בריגול חמור ביותר.

כיצד נלחמים בתוכנות רוגלות?

ישנן שתי דרכים להילחם בתופעה הזו, אחת קשורה להתנהגות של הגולש והשנייה קשורה לתוכנות אבטחת מידע אשר נמצאות היום במקומות שונים - ולשמחתו של כל גולש ממוצע, הן נחשבות לעוצמתיות מאוד.

אם כן, תוכנות אשר נלחמות בתופעה זו נקראות אנטי רוגלות (Anti Spywares). הן מסוגלות לסרוק בצורה מושלמת את כל פינות המחשב ולאתר בהן תוכנות אשר נחשבות לתוכנות רוגלות. לאחר הגילוי, כמובן שהתוכנות הללו מסוגלות להסיר את התוכנות ולדאוג שלא יתפקדו עוד על המחשב (ולמעשה, שלא יהיו קיימות).

הדרך השנייה להילחם בתופעה זו היא לגלוש בצורה נכונה וחכמה. מאחר ותוכנות הרוגלות מגיעות לרוב על גבי תוכנות אחרות, תמימות לכאורה, חשוב מאוד לא להוריד אל המחשב תכונות אשר אינן מוכרות ואינן מזוהות למשתמש. יותר מזה: ישנן תוכנות אשר מתיימרות להיות אנטי רוגלות ולמעשה, הן תוכנות רוגלה בפני עצמן. ברגע שהמשתמש יתקין אותן, יוסרו תוכנות הרוגלה הקיימות, לכאורה, אך תותקן אחת אחרת - אליה המשתמש לא יוכל להיות מודע כלל. וזו סכנה של ממש.

חשוב להיזהר בכל רגע נתון

בשל כל אלו, יש להתקין תוכנת רוגלה מיוחדת, אשר מגיעה ממקור אמין ומחברה מוכרת וידועה אשר ברור שמטרתה אינה להזיק לך אלא לסייע. רק עניין כזה יכול להבטיח לך הגנה משמעותית מאחד האיומים הגדולים בעולם.

רוגלות היא עניין בכלל לא פשוט ויש להיות מודעים אליו כל הזמן. חברות גדולות חייבות להיות מודעות לזה עוד יותר מהמשתמש הפרטי, אך כל משתמש באשר הוא חייב להבטיח לעצמו הגנה אמיתית ואיכותית.

הבהרה

אנו משתדלים מאד לשמור על המידע באתר מעודכן עד כמה שניתן, אך יתכן כי יופיע מידע שגוי באתר. על הקורא לפנות אל האתרים של החברות עצמן בכדי לקבל את המידע המעודכן ביותר אודותיהן. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.

בחזרה לחלק העליון